. . .
Rękawice motocyklowe - jak je wybrać?

Rękawice motocyklowe to podstawa wyposażenia każdego motocyklisty – bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek jazdę popularnym jednośladem. To odzież obowiązkowa – tak jak odpowiednie buty, kurtki czy spodnie. Jednak aby rękawice spełniły swoje zadanie, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Jak wybrać ten rodzaj ubrania przeznaczonego na motocykl?

Przeznaczenie rękawic motocyklowych

Jednym z kryteriów wyboru rękawic na motocykl jest ich przeznaczenie. W tym kontekście rękawice motocyklowe dzielą się na kilka podstawowych rodzajów:

  • turystyczne (przeznaczone do długich podróży)
  • sportowe (charakteryzujące się wysokim poziomem ochrony dłoni)
  • miejskie (przeznaczone do jazdy miejskiej – na przykład na skuterze)
  • cross/enduro (przeznaczone do jazdy wyczynowej)

Zatem pierwszym krokiem przy wyborze odpowiednich rękawic powinna być odpowiedź na pytanie – do jakiej jazdy będą przeznaczone? Dużym ułatwieniem jest fakt, iż każdy producent odzieży motocyklowej określa, do jakiej jazdy i w jakich warunkach należy używać konkretnych rękawic.

Rękawice motocyklowe – jaki rozmiar?

Rękawice motocyklowe muszą być dobrze dopasowane. Dlatego tak istotny jest ich rozmiar. W tym przypadku warto zmierzyć obwód dłoni na wysokości kostek (bez kciuka). Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż rękawica nie może krępować ruchów, ale z drugiej strony – nie może być też za luźna (gdyż wtedy stwarza nie tylko dyskomfort, ale także niebezpieczeństwo). I co bardzo istotne – po pewnym czasie użytkowania rękawice się „rozchodzą” i lepiej dopasowują do dłoni. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany – lepiej wybierać dłużej i przymierzać więcej modeli, niż zdecydować się na jakikolwiek z nich.

Oprócz przeznaczenia i rozmiaru warto także zwrócić uwagę na kilka innych istotnych cech rękawic motocyklowych – między innymi protektory, materiał, długość mankietów, nieprzemakalność, zakres temperatur, wytrzymałość czy komfort użytkowania. Tylko dobrze dobrane rękawice spełnią swoje zadanie.