. . .
Czy warto wymieniać opony?

Jedną z oznak nadejścia ciepłego sezonu jest zmiana opon. Jednocześnie wielu kierowców zadaje sobie pytanie: dlaczego zamieniać opony zimowe na letnie? Kiedy najlepiej to zrobić, a co najważniejsze. Ile to kosztuje?

Kiedy wymienić opony?

Wraz ze wzrostem średniej dziennej temperatury o ponad +5 ° C zaczynamy zastawiać się czy nowe opony zimowe nie powinny zostać wymienione na opony samochodowe letnie. W takich warunkach mieszanki, z których wykonane są opony letnie, zaczynają już „działać”. Jednocześnie, w porównaniu z oponami zimowymi, opony letnie oszczędzają paliwo. W końcu opony zimowe zużywają się coraz mocniej w temperaturach dodatnich. Czy to oznacza, że musisz natychmiast wymienić opony w miarę topnienia śniegu? Nie! Ważne jest, aby mieć cierpliwość i czekać nie tylko na stały „plus” w ciągu dnia, ale także na brak nocnych (a czasem codziennych) krótkotrwałych przymrozków, które są całkiem możliwe w naszym klimacie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy poruszają się po podmiejskich drogach. W przypadku ulic miejskich i autostrad – opony mogą być wymienione dużo wcześniej.

Po co wymieniać opony?

Po co jednak w ogóle wymieniać opony? Przede wszystkim musimy zrozumieć, że opony zimowe jak też opony letnie mają swoje specyficzne właściwości. Opony zimowe są bardziej elastyczne co oznacza, że zapewnią nam większe bezpieczeństwo w zimie. Z kolei opony letnie są bardziej odporne na nagrzewanie się, efektem tego w lecie nie „topią” się i nie stawiają oporu. Wymiana opon to nie tylko oszczędność paliwa i samej opony, ale też dbałość o nasze bezpieczeństwo osobiste.