. . .
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nieruchomości?

Odbiór mieszkania od dewelopera

Przy zakupie mieszkania, każdy czeka na moment, w którym będzie mógł odebrać klucze. Kiedy udało się już zakupić wymarzone nowe mieszkanie w Poznaniu, czeka jeszcze odbiór techniczny. Wydawać, by się mogło, że jest to prosta czynność. Nie jest tak, ponieważ, aby być w pełni zadowolonym i zauważyć skomplikowane usterki, potrzebna jest często specjalistyczna wiedza. Na co powinniśmy zwrócić przy odbiorze mieszkania?

  • Zgodność lokalu z umową

Warto zwrócić uwagę  na rozkład pomieszczeń i zmierzyć długości ścian, drzwi i okien oraz kątów. Należy sprawdzić układ gniazdek i punktów świetlnych oraz materiały, z których wykonano elementy wykończeniowe.

  • Ściany

Powinny być gładkie, nie zawierać żadnych pęknięć i nierówności lub śladów naprawy. Z pomocą poziomicy należy sprawdzić ich pion.

  • Drzwi i okna

Powinny bez problemu otwierać się i zamykać. Warto również sprawdzić za pomocą kartki papieru czy są odpowiednio szczelne.

  • Balkony i parapety

Ważne jest, aby ich spadek był prawidłowy, aby zapobiec zalaniu mieszkania przez gromadzącą się wodę deszczową.

  • Instalacja

Szczególnie istotne jest sprawdzenie wentylacji. Można zrobić to za pomocą zapalniczki. Następnie należy sprawdzić działanie instalacji elektrycznej. Pozostałe instalacje – wodna, gazowa i grzewcza wymagają specjalnych warunków lub sprzętu.

Co zrobić jeśli zauważę niedogodności?

W przypadku znalezienia usterek, należy wszystkie zapisać w protokole odbioru mieszkania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jeśli tego nie dopilnujemy, możemy mieć problem z wyegzekwowaniem naprawy. Warto domagać się również, aby w protokole zostały zapisane terminy naprawy. W razie znalezienia niedogodności po zamieszkaniu w lokalu, przysługuje prawo rękojmi.