Jak wybrać odpowiednie mieszkanie? – to pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto myśli o nowym mieszkaniu na użytek własny lub swojej dorastającej pociechy. Nie ma się co dziwić, w końcu to inwestycja, jeśli nie na całe życie, to na pewno na wiele lat. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, którymi warto kierować się przy zakupie i które ułatwią odpowiedź na pytanie, jak wybrać idealne, wymarzone mieszkanie.
Jak wybrać odpowiednie mieszkanie? Zastanów się, czego potrzebujesz
Nie od dziś wiadomo, że zakup mieszkania i wybór tego idealnego to jedna z najtrudniejszych życiowych decyzji, wiążąca się z konsekwencjami na wiele lat. Jeśli bowiem dokonamy niewłaściwego wyboru, będziemy zmuszeni tracić dużo czasu na dojazdy do pracy albo prędzej czy później zmęczy nas wszechobecny uliczny hałas czy smog. Zbyt małe mieszkanie będzie ciasne, a zbyt duże z kolei wygeneruje spore koszty utrzymania. Dlatego przed zakupem mieszkania warto zastanowić się, jakie mamy priorytety i na czym nam najbardziej zależy, a z jakich udogodnień czy funkcji jesteśmy w stanie zrezygnować. Czy wolimy bliskość centrum kosztem braku terenów zielonych, czy może wręcz przeciwnie, preferujemy ciszę i spokój, jednocześnie godząc się na spędzanie większej ilości czasu w samochodzie w trakcie dojazdów? Chciałbyś mieć windę, rowerownię, balkon lub taras? Preferujesz więcej mniejszych pokoi czy tylko dwa, ale większe? Odpowiedź na tego typu podstawowe kwestie pozwoli nam dokonać wstępnej selekcji mieszkań, które możemy brać pod uwagę, szukając tego, które spełnia nasze oczekiwania niemal pod każdym względem. Co więcej, już na samym początku warto określić maksymalną cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za całe mieszkanie lub za metr kwadratowy.
Wymarzone mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Czy mamy wystarczającą ilość funduszy, by kupić nowe mieszkanie prosto od dewelopera, czy może wolimy zainwestować w mieszkanie z rynku wtórnego? Oto jest pytanie, a każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Mieszkanie z rynku pierwotnego będzie nowe i nieużywane – dzięki temu mamy gwarancję, że nikt w nim wcześniej nie mieszkał. Co więcej, decydując się na mieszkanie pod klucz, możesz wprowadzić się od razu po odebraniu kluczy oraz zdecydować, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia – tym samym dostosujesz je do własnych potrzeb i indywidualnych preferencji. To istotna przewaga mieszkań z rynku pierwotnego, ponieważ te z rynku wtórnego często trzeba remontować i przerabiać, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Niejednokrotnie po zakupie pojawiają się też liczne problemy, na przykład w postaci zawilgocenia ścian.
Kwestie prawne i finansowe
Niezależnie do tego, czy decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, czy z rynku wtórnego, warto dokładnie sprawdzić, czy sprzedający faktycznie i prawnie dysponuje prawem do nieruchomości. Można to zrobić, weryfikując treść księgi wieczystej prowadzonej przez wydział wieczystoksięgowy Sądu Rejonowego, w rejonie którego znajduje się dana nieruchomość. Nie dajmy się oszukać, bądźmy czujni! Warto jednak dodać, że do doświadczonych deweloperów cieszących się uznaniem klientów można mieć większą dozę zaufania, a ci sami powinni okazać stosowne dokumenty.
Kwestie prawne to nie koniec, ponieważ pozostaje jeszcze inny kluczowy element wiążący się z inwestycją we własne M, czyli finanse. Zastanówmy się, czy dysponujemy funduszami na zakup mieszkania, czy będziemy ubiegać się o kredyt. Pamiętajmy, że w przypadku kredytu istotna jest nie tylko nasza sytuacja finansowa, ewentualny wkład własny czy rodzaj umowy o pracę, ale także historia kredytowa.
Idealne mieszkanie – dla każdego coś… innego
Każdy ma swoje indywidualne preferencje i oczekiwania wobec mieszkania, dlatego dokonując wyboru, należy brać je pod uwagę. Co innego będzie istotne dla singla, co innego dla rodziców z dwojgiem dzieci. Ten pierwszy prawdopodobnie postawi na niewielki metraż, a ci drudzy przeciwnie, na przestrzeń i komfort. Jedni i drudzy z pewnością zwrócą uwagę na lokalizację – w końcu nikt nie chce spędzać kilku godzin w korkach. Warto szukać mieszkania w dzielnicy dobrze skomunikowanej z innymi rejonami miasta, mając na uwadze, że to decyzja na kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Jeśli zależy nam na bliskości terenów zielonych, lepsze będą obrzeża miasta, ale deweloperzy podejmują inwestycje także w atrakcyjnych lokalizacjach w centrum, idealnych dla prawdziwych mieszczuchów.
Jak widać, odpowiedź na pytanie “Jak wybrać odpowiednie mieszkanie?” nie jest łatwa. Wręcz przeciwnie, już na samym początku może przyprawić o ból głowy. By go uniknąć, warto wszystko zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, by zakup mieszkania był przyjemnością, a nie istnym koszmarem z przykrymi konsekwencjami.