Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe w zależności od pory roku. Odpowiedź jest twierdząca. Opony zimowe zapewnią nam większe bezpieczeństwo kiedy przyciśnie mróz, a opony letnie gwarantują nam komfortową jazdę podczas upałów
Wiosna w kalendarzu – kiedy wymienić opony?
Niestety nie istnieje pojęcie takie jak „najlepszy czas na zmianę opon samochodowych”. Dotyczy to tak samo jak sezonu zimowego i letniego. Zasadniczo nowe opony zimowe muszą być używane tak długo, jak długo utrzymują się ujemne temperatury, a decydującym czynnikiem jest tutaj najzimniejsza pora dnia. Nawet jeśli opony zimowe nie mają optymalnych warunków do pracy w słoneczny dzień, w nocy – podczas mrozów – radzą sobie lepiej niż opona letnia. Trzeba pomyśleć o zastąpieniu opon zimowych letnią wersją, gdy temperatura utrzymuje się w dodatnim zakresie w ciągu dnia i nie spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Jeśli kolumna rtęci, która znajduje się na środku termometru, utrzymuje się na poziomie powyżej piętnastu stopni – opony zimowe powinny zdecydowanie wrócić do garażu w celu przechowywania do następnej zimy.
Dlaczego opony zimowe nie są dostępne do letniej jazdy?
Nawet najlepsze opony zimowe mogą być gorsze w pewnych ciepłych warunkach niż zwykłe opony letnie. Wszystko przez mieszankę gumy, z której wykonano opony zimowe i zastosowano wzór bieżnika. Opony zimowe to miękki materiał. Oznacza to, że opony te mają dużą elastyczność w niskich temperaturach. Takie cechy są pożądane do stosowania w okresie zimowym, ale przy stosowaniu w okresie wiosenno-letnim mogą powodować poważne problemy. Dobrze ogrzana opona zimowa będzie ślizgać się po asfaltowej nawierzchni i w ten sam sposób na początku ruchu samochodu i jego hamowania, a także w zakrętach samochód będzie rzucany z boku na bok. A to z kolei znacząco wpłynie na szybkość reakcji samochodu i kierownicy.