. . .
Jak zabudować balkon?

Zabudowa powierzchni balkonowej to jeden ze sposobów na zwiększenie mieszkania. Jeżeli jest dobrze zaprojektowana, to umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni, którą można się cieszyć przez kolejne lata. I to jest jedna z wielu zalet takiego rozwiązania.

Zabudowa balkonu to ochrona przed włamaniem (zabudowane balkony są trudniejsze do okradzenia), zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i zwierząt domowych (zabudowany balkon minimalizuje ryzyko wypadnięcia), ocieplenie oraz dodatkowa izolacja. To wszystko sprawia, iż takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Co należy wiedzieć o takiej zabudowie?

Pozwolenia na zabudowę balkonu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zabudowa na balkon wymaga pozwolenia. W większości przypadków tak, gdyż taka zabudowa ingeruje w wygląd budynku. Taka zgoda powinna być uzyskana od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. I co ważne – zazwyczaj z jej uzyskaniem nie ma większych problemów.

Jednocześnie trzeba tu pamiętać o tym, iż taka zgoda jest wymagana w przypadku konstrukcji ciężkich, takich jak szkło lub drewno. W sytuacji, gdy zabudowa balkonu ma być wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego, to uzyskanie takiej zgody nie jest konieczne.

Co trzeba wiedzieć przed montażem?

Zabudowa balkonu wymaga sprawdzenia kilku podstawowych kwestii. Te najważniejsze to:

  • nośność balkonu, czyli jego maksymalne obciążenie
  • wypoziomowanie, czyli to, czy balkon posiada równe podłoże (które jest konieczne do zamontowania poszczególnych elementów zabudowy)
  • stabilność, która decyduje o bezpieczeństwie takiej zabudowy

Dodatkowo – co także jest bardzo istotne – osoby posiadające dzieci powinny zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo takiej zabudowy. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby nie miały one możliwości wspinania się po elementach konstrukcyjnych zabudowy.

Mówiąc o zabudowie balkonu wiele osób też zastanawia się nad tym, jak przedstawia się to cenowo. Otóż koszt zabudowy balkonu jest bardzo zróżnicowany – w zależności od materiałów, wielkości i rodzaju konstrukcji. Jedno jest pewne – każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.