. . .
Jak bada się słuch?

Badanie słuchu w pewnym wieku jest kluczowe dla określenia kondycji naszego organizmu. Jest to tym bardziej wskazane, że dziś można przeprowadzić bezpłatne badania słuchu Kraków, gdzie wykorzystywane są aparaty słuchowe Kraków.

Jak bada się słuch?

Obecnie istnieje kilka podstawowych sposobów testowania słuchu: szept i głośna mowa, audiometria tonalna, badanie słuchu Kraków gdzie badany jest zewnętrzny kanału słuchowego i błony bębenkowej, diagnostyka kamertonów słuchowych. Każda z powyższych metod ma swoje własne cechy charakterystyczne. Szept i głośne mówienie to najprostsza metoda. Podczas tej całkowicie bezbolesnej procedury laryngolog znajduje się w niewielkiej odległości od pacjenta.

Egzaminator wypowiada określone frazy, aby określić próg słyszalności. Jeśli obiekt nie może powtórzyć słów, odległość jest stopniowo zmniejszana. Uwzględnia to nie tylko głośność wypowiedzi lekarza, ale także wrażliwość pacjenta na określone grupy dźwięków. Ten rodzaj badań jest najczęstszy w klinikach medycznych w naszym kraju. Wynika to z faktu, że nie wymaga użycia drogich narzędzi i może być przeprowadzane w zwykłym gabinecie lekarskim. Niestety ta metoda ma znaczny minus, który polega na wysokim stopniu błędu w ocenie jakości całego układu słuchowego.

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna nie ma przeciwwskazań ani żadnych skutków ubocznych. Ta procedura umożliwia ustalenie, jak bardzo pacjent rozróżnia dźwięki o niskiej i wysokiej częstotliwości. Podczas audiometrii tonalnej lekarz sprawdza dwa parametry: przewodzenie powietrza i przewodnictwo kostne. Do badania przewodnictwa powietrza stosuje się słuchawki, przez które przesyłane są sygnały o różnych częstotliwościach i poziomach głośności.

Badanie przewodnictwa kostnego przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia zainstalowanego za uchem pacjenta. Poddawane są mu wibracje dźwiękowe, co pozwala wykryć wszystkie możliwe patologie ucha wewnętrznego. Otrzymane dane są zapisywane w postaci wykresu pokazującego zidentyfikowane progi słuchowe w celu szybkiego wyboru najlepszego modelu aparatu słuchowego.