. . .
Rękawice motocyklowe - jak je wybrać?

Rękawice motocyklowe to podstawa wyposażenia każdego motocyklisty – bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek jazdę popularnym jednośladem. To odzież obowiązkowa – tak jak odpowiednie buty, kurtki czy spodnie. Jednak aby rękawice spełniły swoje zadanie, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Jak wybrać ten rodzaj ubrania przeznaczonego na motocykl?

Przeznaczenie rękawic motocyklowych

Jednym z kryteriów wyboru rękawic na motocykl jest ich przeznaczenie. W tym kontekście rękawice motocyklowe dzielą się na kilka podstawowych rodzajów:

  • turystyczne (przeznaczone do długich podróży)
  • sportowe (charakteryzujące się wysokim poziomem ochrony dłoni)
  • miejskie (przeznaczone do jazdy miejskiej – na przykład na skuterze)
  • cross/enduro (przeznaczone do jazdy wyczynowej)

Zatem pierwszym krokiem przy wyborze odpowiednich rękawic powinna być odpowiedź na pytanie – do jakiej jazdy będą przeznaczone? Dużym ułatwieniem jest fakt, iż każdy producent odzieży motocyklowej określa, do jakiej jazdy i w jakich warunkach należy używać konkretnych rękawic.

Rękawice motocyklowe – jaki rozmiar?

Rękawice motocyklowe muszą być dobrze dopasowane. Dlatego tak istotny jest ich rozmiar. W tym przypadku warto zmierzyć obwód dłoni na wysokości kostek (bez kciuka). Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż rękawica nie może krępować ruchów, ale z drugiej strony – nie może być też za luźna (gdyż wtedy stwarza nie tylko dyskomfort, ale także niebezpieczeństwo). I co bardzo istotne – po pewnym czasie użytkowania rękawice się „rozchodzą” i lepiej dopasowują do dłoni. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany – lepiej wybierać dłużej i przymierzać więcej modeli, niż zdecydować się na jakikolwiek z nich.

Oprócz przeznaczenia i rozmiaru warto także zwrócić uwagę na kilka innych istotnych cech rękawic motocyklowych – między innymi protektory, materiał, długość mankietów, nieprzemakalność, zakres temperatur, wytrzymałość czy komfort użytkowania. Tylko dobrze dobrane rękawice spełnią swoje zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *